Telefon
WhatsApp

Çağman Bilgisayar

Workstation Bilgisayarlar

Bu Bilgisayarların Normal Bilgisayarlardan Farkı Nedir?

Kişisel kullanım için geliştirilmiş bilgisayarlarda Intel Core işlemcisi yaygın olarak kullanılır. Buna karşılık iş istasyonu bilgisayarlarda ise Intel Xeon kullanılır. Karşılaştırmak için sadece işlemcilerin fiyatları ele alınırsa Intel Core i7 işlemcilerin fiyatı genellikle 400 dolar civarındayken, Intel Xeon işlemcilerin fiyatı 17 bin dolara kadar çıkabilmektedir.

Yaygın olan bilgisayarların fiyatları genellikle 500 dolar ile 1000 dolar arasında değişirken iş istasyonu bilgisayarların fiyatları ise 1500–3000 dolar arası değişiyor. Bu da 2020 başı dolar kuruyla 10–20 bin TL aralığında yapıyor.

İş istasyonu bilgisayarlar genellikle teknik ve bilimsel çalışmalar için kullanılır. Bu bilgisayarların çoklu görev (multitasking) kapasitesi de kişisel bilgisayarlara göre oldukça gelişmiştir. Bunun yanında bellek kapasiteleri de gelişmiştir.

Profesyoneller Neden Bu Bilgisayarları Tercih Ediyor?

Profesyonel olarak yüksek performans gerektiren insanların workstation pc nedir ve neden kullanılır sorularını en az bir kere düşünmesi gerekir. İş istasyonu bilgisayarları diğer bilgisayarlardan ayıran bir özellik ECC RAM özelliğidir. Bunun açılımı Error Correction Code yani hata düzeltme kodudur. Bu özellik önemli verilerde kullanılmak üzere bellek hatalarını düzelmeyi sağlar. Bu tip RAM’i kullanmanın en büyük avantajı hata yapma olasılığının normal RAM’lere göre oldukça düşük olmasıdır.

Özellikle bilimsel alanda çalışma yaparken, büyük veriyle veya hassas bilgiler içeren verilerle çalışırken hata oranını en düşük seviyede tutmak önemlidir. Bu nedenle bu alanlarda normal bilgisayarlar yerine iş istasyonu bilgisayarlar kullanılması gereklidir.

Bu bilgisayarların sağladığı bir diğer avantaj da gelişmiş GPU (Graphics Processing Unit — Grafik İşlem Birimi) özelliğidir. Bu sayede 2D/3D animasyonlar veya modeller tasarlayan bir profesyonel, işlemlerini pürüzsüz bir şekilde ve bilgisayarı donmadan halledebilecektir.

İş istasyonu bilgisayarların fiyatları doğal olarak normalin üzerindedir fakat yaptığı işi bir adım öteye götürmek isteyenler ve imkanı olanlar, işlerini daha az sorunla karşılaşarak halletmek için bu bilgisayarlardan edinmelidirler. Yüksek performanslı program kullanan profesyoneller workstation pc nedir sorusunun cevabını mutlaka öğrenmiş olmalıdır.

Workstation Bilgisayarlar

TEKLİF FORMU