Telefon
WhatsApp

Çağman Bilgisayar

YAZICILAR

Elle çalışan mekanik daktiloların zamanla teknoloji eşliğinde elektrikli daktiloya dönüşmesinin ardından gelişimi hızlanan yazıcılar , inanılmaz değişimlere uğrayarak günümüze gelmişlerdir. Temel olarak bilgisayarlarda kullandığımız işimize yarayan veya çıktı almak istediğimiz görüntülerin kağıt üzerine aktarma işlemini yapan yazıcıları dört farklı kategoriye ayırabiliyoruz.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar:

    Baskı mürekkebi veya tozu eritilmiş bez bir şeritin üzerine vurması ile noktalar oluşturan iğneler sayesinde çalışmakta olan yazıcı tipidir. Cırcırlı yazıcı olarak da adı geçen bu yazıcılar düşük çözünürlükte baskıya sahiptirler. Bazı modellerine renkli şerit takılarak detay gerektirmeyen resimlerde çıktı alınabiliyor. Günümüzde halen kullanılma sebebi , nüshalı kağıtlara da baskı yapabilmesindne kaynaklanıyor. Özellikle şirketler fatura keserken bu yazıcıları hala da tercih ederler. Yazdırmayı sağlayan kasete de Şerit adı verilmektedir.

Mürekkep Püskürtmali Yazıcılar :

   Kartuş diye adlandırılan yazıcı ekipmanlarının içinde bulunan farklı renklerdeki sıvılar mürekkep kartuş ağzındaki deliklerden püskürtülerek kağıt üzerinde baskı oluşmasını sağlar. Yüksek çözünürlükte baskı yapabilme özelliğine sahip olan bu cins yazıcılar renkli baskı yapabildiklerinden çok yaygın kullanılmaktadır. Büyük ebatlı kağıtlara baskı yapan günümüz Plotter yazıcılarında da mürekkep püskürtmeli kartuşlar kullanılmaktadır.

Lazer Yazıcılar :

    Bu cins yazıcılar fotokopi makinelerinde kullanılan sistemle çalışır , baskıyı Toner Kartuşu denilen , içinde toner tozu bulunan baskı ekipmanı sağlar ve de toner kartuşu üzerinde drum veya görüntü tamburu denilen parçanın , baskı yapacağı bölgelerine yüklenen elektrik yardımı ile haznedeki toner tozunu alarak kağıdın üzerine aktarması sayesinde kağıt üzerinde istenilen çıktılar alınabilmektedir. Yazıcının çıkışındaki ısıtıcı merdaneleri sıcak baskı yapması neticesinde toner tozu eriyerek kağıda baskı yapar. Renkli çıktı almak içinde  kullanılan yazıcılarda oldukça büyük bir talep alan lazer yazıcılar günümüzde baskı kalitesi ve düşük maliyet anlamında ne cazip bir hale gelmiştir.

Isı İle Çalışan Yazıcılar :

   Baskı mürekkebi yerine ısıya duyarlı özel kağıt kullanılarak baskı yapılar. Termal faks cihazları , pos makineleri , bazı yazar kasalarda kullanılan bu sistemde , termal kafa denilen kısım baskı yapması gereken bölgelere ısı vererek kağıdın üzerindeki kimyasalın kavrulmasını sağlar. Uzun süre saklanması gereken belgelerde bu tip baskı önerilmez.

YAZICILAR

TEKLİF FORMU